פתרונות טכנולוגיים לניהול הובלה והיסעים

מאי 2015
 • (מתוך מגזין Colmobil Pro מגזין הלקוחות של כלמוביל הובלה והיסעים, מהדורת מרץ 2015)

  אם חברתכם מציעה שירותי הובלה והיסעים או אם אתם מנהלים צי רכב כדי לתמוך בפעילות העיקרית של החברה, כלים טכנולוגיים לניהול לוגיסטי יאפשרו לכם להיות תחרותיים יותר ולחסוך במשאבים; ובשלוש מילים – לנהל טוב יותר

  כתב: נדבי נוקד

  תצלומים: צילומי מסך/אתרי החברות

  להובלה והיסעים (Travel and Transportation) יש מקום של כבוד בעולם הלוגיסטיקה. לא יהיה מופרך לקבוע שלעיתים קרובות את רוב המשימות הלוגיסטיות של החברה מגשים צי רכב שמנוהל כיאות ועושה את עבודתו נאמנה. בעולם ההובלה היבשתית יש חשיבות מרחיקת לכת ליכולת הארגון להוביל את הסחורה או הציוד הנחוצים למקום הנכון בזמן הנכון. קל וחומר כשמדובר בהיסעים של עובדי חברה או לקוחותיה.

  לפני עשרות שנים היו כלי העבודה של מנהלי צי רכב בראש ובראשונה קלסר ועט. איש הלוגיסטיקה נדרש אז לנהל הרבה מאוד ניירת. יודעי דבר מספרים שזה היה תפקיד כפוי טובה ולא חף מטעויות, בייחוד כשהיה מדובר בצי גדול.

  מאז מהפכת המחשוב בשנות השמונים של האלף הקודם נעשו חייהם של מנהלי הלוגיסטיקה קלים יותר. חמרה ותכנה החליפו חלק מהעבודות השחורות בניהול הלוגיסטיקה ואפשרו לאנשי המקצוע להתמקד בהיבטים אחרים של הניהול.

  כיום מנהלי ציי רכב שמעוניינים בפתרונות תכנה לניהול לוגיסטי ניצבים בפני שוק מגוון ועשיר באפשרויות. כלי רמת הכניסה מציעים לנהל את צי הרכב: החל מתכנוני נסיעה וציוות נהגים עד מעקבים אחרי תקינות הרכב, אופן הנסיעה, שימוש בחניה ועוד.

  בין המגמות הבולטות בעולם ניהול ציי הרכב אפשר לציין את המעבר לבקרה בזמן אמת ואת השימוש בממשקים ניידים מודרניים בטלפונים החכמים ובטבלטים באמצעות אפליקציות ייעודיות. הפתרונות בקטגוריה זו כוללים מערכות לניהול ציי רכב דוגמת נצר, איתוראן, יצרני רכב, מפעילים סלולריים ועוד.

  חברות גדולות, לרבות חברות שפעילות ההובלה וההיסעים משרתת בהן מטרות עסקיות נוספות של החברה, עשויות להעדיף פתרון תכנה שבבסיסו כל "שרשרת הערך" – כל רשת ההפצה, הספקים, הלקוחות – ופועל היטב בשילוב עם מערכות מידע ומחלקות נוספות בחברה. הפתרונות בקטגוריה זו הם כלי תכנה – מודולים – מבית חברות ענק כמו SAP ו-Oracle, ויש כמובן תכנות ניהול הציים של יצרני הרכב עצמם.

  נצר – תוכנה ותיקה לניהול ציי רכב 
  חברת איתם מערכות מספקת יותר משלושים שנה פתרונות תכנה לענף הרכב. החברה ממשיכה לפתח את מוצר הדגל שלה – תכנת נצר לניהול ציי רכב (ניהול הוצאות וסיוע בתחזוקה). בעבר הציעה החברה גם מערך תכנה לחברות הובלה והיסעים, מערך סידור הסעות ואופטימיזציה לניהול קווי תחבורה ציבוריים, ממשקים למערכות הכספים וה-ERP של הארגון.

  תוכנת נצר מאפשרת למנהל צי הרכב לרכז – ריכוז נוח ושימושי – מידע לגבי תקינות הרכב וטיפולים במוסך, נתונים מהספידומטר ומצב מכלי הדלק, דיווחי חניה, שווי שימוש, שימוש בכבישי אגרה ועוד.

   

  Fleet Control – נא לשלוף את הסמארטפון והטאבלט
  נצר מבית איתם מערכות אינה לבד. חברת Y-IT הישראלית היא אחת הטוענות לכתר והיא מציעה פתרון תכנה מתחרה לניהול כולל של צי הרכב. תכנת Fleet Control היא פתרון מלא וכולל לחברות שמנהלות צי רכב. התכנה מורכבת מכמה מודולים ובהם מודול סידור עבודה, מערכת כספים לצורך הפקת טפסים חשבונאיים ומודול קצין בטיחות לצורך מעקב אחר תקפים.

  נהגים בצי יכולים לצפות ביומן העבודה באמצעות אפליקציה ייעודית לטלפון החכם. מנהל צי הרכב יכול לקבל את המידע הדרוש לו ולקבל החלטות ניהול באמצעות אפליקציה ייעודית לטאבלט. החברה מציעה גם פורטל נגיש עם מערכת הרשאות חכמה ושילוב בין כל המודולים.

   

  ניהול צי בזמן אמת – איתוראן ועוד 
  איתוראן היא שחקנית ראויה לציון בעולם ניהול ציי הרכב. זו חברה ותיקה ומוכרת, ששמה הוא מילה נרדפת לאיתור כלי רכב. איתוראן מציעה את שירות איתוראן – ניהול צי רכב. איתורן מדגישה את היותה שחקנית דומיננטית בעולם השירותים מבוססי המיקום (על בסיס טכנולוגיית GPS ואיכון סלולרי), ומתמקדת בערך הכלכלי של הפתרון שלה להפקת תמורה גבוהה יותר מכל רכב, הפחתת עלויות לאורך זמן, צמצום תקורות הניהול, צמצום הסיכון לתאונות וניצול מיטבי של שעות העבודה. כל אלה מושגים באמצעות מערכת ניהול מודולרית, בהתאם לצרכים הפרטניים של החברה.

  בנוסף לאיתוראן פועלות בתחום זה גם חברת הסלולר אורנג', החברות Dimex, פוינטר, פנגו וחברות נוספות.

  שילוב מושלם עם מערכות אחרות ב-SAP
  הפתרונות שהוצגו עד כה לניהול ציי רכב, עוסקים הרבה יותר בצי ופחות בעסק כמכלול. מלבד זה, הם גם לא תמיד משתלבים ב"טבעיות" עם מערכות מידע אחרות בארגון. חברת SAP למשל, שמוצריה משמשים ארגונים בינוניים וגדולים רבים, מציעה מודול ייעודי למפיצים סיטונאיים ומודול ייעודי לשוק ההיסעים.

  SAP היא אחת החברות שמכתיבות את קצב החדשנות בשוק המחשוב העסקי העולמי. חברות שכבר משתמשות שימוש נרחב ב-SAP ירגישו בבית עם מוצרים נוספים מבית החברה. הערך המוסף של SAP מתבטא ביכולת להפיק תובנות עסקיות ממידע שנצבר במסדי הנתונים המתקדמים באמצעות כלים לניתוח "ביג דאטה" (אוסף אדיר של נתונים עסקיים מהעבר, שנצבר בשרתי החברה), לצד מערכת דוחות משוכללת, שילוב מושלם עם מערכות הכספים, ה-ERP ועוד. כלקוחות תוכלו לנהל את העסק דרך ענן מחשוב, מהמחשב הנייד או מהמכשיר הסלולרי הנייד, באמצעות אפליקציות מתאימות ש-SAP מספקת.

  המסר הוא כזה: נהלו את הלוגיסטיקה כחלק מראייה ארגונית כוללת, באמצעות תובנות מהליבה של העסק ועם כלי תכנה מתקדמים. זו גישה רבת-עוצמה, שלא מתאימה לכיס או לצרכים של כל אחד.

   

  נהלו את כל רשת ההפצה עם Oracle 
  גם חברת Oracle אינה מסתפקת בניהול צי רכב, והיא מעמידה לרשותכם פתרון עסקי לניהול כל ההיבטיפ העסקיים של רשת ההפצה. אחד מרכיבי הפתרון הוא כלי Oracle Transportation Operational Planning, לניהול כל היבטי הלוגיסטיקה של התחבורה בארגון. תכליותיו העיקריות הן פעולה מתואמת משלב הייצור עד שלב האספקה (עבור ארגונים שזקוקים לכך), אוטומציה של תהליכי תכנון, שיתוף פעולה עם ספקים ולקוחות להשגת רמת שירות גבוהה ככל האפשר, ניהול מרכזי וחכם של מידע לצורך התייעלות והפחתת עלויות.

  לקוחות שמערך ההפצה שלהם גלובלי יכולים להשתמש בשירות ענן ייעודי מבית Oracle, לניהול תובלה ומסחר בינלאומיים – Transportation and Global Trade Management. הפתרון יסייע לכם ניהול כלכלי וחכם של מקצה לקצה. הכלי קצת גדול למידותיו של מי שעוסק בתובלה יבשתית בגבולות ישראל, אבל כדאי להכירו.

  במידה שאי פעם תזדקקו לפתרון חוצה גבולות שכזה, תשמחו לדעת שהוא כולל מערכת שלמה ובשלה לניהול צי רכב, שדומה בתכונותיה למערכות הישראליות שהוזכרו.

   

  איפה נגמרת הלוגיסטיקה ומתחילה צמיחה עסקית? 
  פתרונות התכנה אינם חפים ממילות באזז דוגמת "ענן", "אפליקציות", "ניידות" ו"זמן אמת". החדשות הטובות הן שאלה אינן מילים ריקות מתוכן. בשנת 2015 הן מתורגמות לטכנולוגיות זמינות ובשלות, ששוות לכם זמן וכסף.

  עדיין אין לכם שום פתרון תוכנה בארסנל? פשוט בחרו מהתפריט. אתם אנשי מקצוע שחיים את הענף, ולכן נתקשה להאמין שעדיין לא הצטיידתם בפתרון שמקל את ניהול הלוגיסטיקה. מה שכן, הקדישו את הזמן הדרוש כדי לבדוק אם הפתרון שבחרתם הולם את הצרכים הנוכחיים שלכם. בשוק הצפוף והדינמי היצרנים מוסיפים מפעם לפעם תכונות חדשות, ומאפשרים נגישות וניהול גם באמצעות ממשקים ניידים שכבר נמצאים אצלכם בכיס.

  יתכן שהלוגיסטיקה בחברה שלכם מנוהלת באמצעות פתרון מיושן מהסוף האלף הקודם, או מראשית האלף הנוכחי? אם זה המצב – אולי הגיע זמן לשדרג אותו.

  אם אתם משתמשים בפתרון תכנה עדכני, האם אתם באמת מכירים את כל יכולות הכלי? אפליקציות שימושיות, דוחות חכמים ושילוב עם מערכות אחרות בארגון יכולים לאפשר לכם להבין טוב יותר את צורכי הלקוחות, להפיק את הערך המרבי מהמשאבים העומדים לרשותכם – ואולי אפילו להיכנס לשווקים חדשים.

 • פתרונות טכנולוגיים לניהול הובלה והיסעים
  פתרונות טכנולוגיים לניהול הובלה והיסעים
  פתרונות טכנולוגיים לניהול הובלה והיסעים
  פתרונות טכנולוגיים לניהול הובלה והיסעים
כתבות נוספות
פרימיום ואן כתב: גלעד ארצי | תצלומים: מרצדס-בנץ
גם נקי, גם חסכוני תצלומים: מרצדס-בנץ
מעל ומעבר כתב: חנן גולן | תצלומים: MAIENGA 2013 תודה מיוחדת לדיימלר,Thomas Konzelmann
ישראל מעפילה ליורו כתב: שי רוזנפלד | תצלומים: מרצדס-בנץ
להתמקד בעיקר כתב: ד"ר חנן גולן