מגזין כלמוביל

מבולבלים מהמבחר? המדריך השלם לבחירת משאית יד שנייה

שוקלים רכישה של משאית יד שנייה? קבלו כללי אצבע שיעזרו לכם לבחור משאיות יד 2 לפי משקל וייעוד, למצוא את המשאית שבאמת מתאימה לכם ולסגור עסקה כלכלית שתשרת אתכם לאורך זמן

כתב: ד"ר חנן גולן
תצלומים: כלמוביל, מרצדס-בנץ

משאית היא רכב עבודה שאמור לעבוד קשה ולייצר הכנסה. בשל כך, אם אתם זקוקים למשאית, הדבר הטוב ביותר הוא לרכוש משאית חדשה. למרבה הצער, משאיות ובמיוחד משאיות כבדות, יקרות ומחירן עשוי להגיע למאות אלפי שקלים ואף יותר. אם התקציב שלכם לא מאפשר לכם רכישה של משאית חדשה, קיימות אפשרויות נוספות כמו רכישה של משאית "אפס קילומטר" (משאיות קלות), השכרה או ליסינג למשאית. בכל המקרים הללו תקבלו משאית חדשה שעלות האחזקה שלה תהיה זולה יותר מאשר זו של משאית משומשת שכבר עברה מאות אלפי קילומטרים.

נקודת המוצא: הייעוד

הדבר המרכזי שצריך להנחות אתכם כשאתם מחפשים משאית משומשת הוא הייעוד שלה – איזו עבודה היא אמורה לעשות, איזה סוג ומשקל של מטענים היא צריכה לשאת, האם היא צריכה להסיע גם צוות עובדים, האם יש ציוד מיוחד שאתם זקוקים לו כמו מנוף למשל ואיזה רישיון נהיגה יש לנהג שעתיד לנהוג בה?

פרמטר מרכזי שיש לקחת בחשבון הוא כושר ההעמסה והמשקל הכולל של המשאית שאתם רוכשים שכן הוא זה שייקבע כמה מטען תוכלו להעמיס עליה מבלי לעבור על החוק. בגדול, ניתן לחלק את המשאיות לשלוש קטגוריות משקל:

  • משאיות קלות עד משקל כולל של 4.5 טון (כולל טנדרים גדולים ו-וואנים כבדים)
  • משאיות בינוניות שמשקלן הכולל בדר"כ בין 7.5 טון ל-12 טון
  • משאיות כבדות שמשקלן הכולל גבוה יותר ויכול להגיע עד ליותר מ-30 טון

משאית מרצדס אקטרוס בצבע אפור - נבט על חזית וצד המשאית במהלת נסיעה על תלולית

הפרמטר השני שצריך לחשוב עליו הוא איזה יישום ספציפי המשאית צריכה למלא, וכפועל יוצא מכך איזה סוג של משאית אתם צריכים: מערבל בטון, משאית עם ארגז קירור, משאית רמסע וכיוב'.

מרבית המשאיות שנמכרות בישראל נמכרות כמשאית "פלטה" (Flatbed) ולאחר מכן עוברות דיגום מקומי עם התקנה של מנוף, תא קירור או ארגז מסוג כזה או אחר. משאיות כבדות ייעודיות לעומת זאת, כמו מערבל בטון למשל, מגיעות בדרך כלל ממפעלי היצרנים ולא עוברות התקנות בארץ.

חשוב להבין שהדיגומים וההתקנות מהווים חלק אינטגרלי מהמשאית ויש לבדוק אותם באותה תשומת הלב ולוודא שהם איכותיים ועובדים כהלכה. אין טעם לקנות משאית מערבל בטון יד 2 רק כדי לגלות שמהערבל כלל לא עובד, או לקנות משאית מנוף יד שנייה במצב מעולה עם מנוף תקול ומיושן.

בדיקה מקיפה היא השקעה, לא הוצאה

כפי שכבר נאמר, משאיות עובדות קשה ומכסות עשרות ואפילו מאות קילומטרים בשנה בתנאים לא קלים של חום ואבק. מסיבה זו חשוב מאוד, קריטי אפילו, לבצע בדיקה מקיפה של משאיות יד 2 לפני הרכישה. בעוד שהקבינה יכולה להיות מטופחת ולהיראות נפלא, את עיקר הדגש יש לשים על המערכות המכניות של המשאית, שכל תיקון בהן עשוי לעלות כסף רב. אגב, נושא האחזקה אינו כספי בלבד, הוא עשוי להיות גם בטיחותי!

יש לבדוק את ספר הטיפולים של המשאית ובשום אופן לא לוותר על נסיעת מבחן ועל בדיקה מקיפה, במכון בדיקה או עדיף אפילו במוסך שמתמחה במשאיות ואתם מכירים, ולא במוסך שבעל המשאית מפנה אתכם אליו.

זום אין על חזית משאית מרצדס לבנה שעוברת שטיפה ייסודית במתחם כלמוביל

בדקו ממי אתם קונים את הרכב, כמה בעלים החזיקו במשאית בעבר ואיפה בוצעו הטיפולים בה. ככלל, משאית שהייתה בשימושה של חברה בעלת צי גדול תהיה בטוחה יותר לקנייה. מאחר וחברות גדולות מקפידות להחזיק אנשי מקצוע מיומנים ולטפל במשאיות שלהם במוסכים מורשים. זה מבטיח תחזוקה שוטפת ואמינה של כלי הרכב וכאשר חברה בעלת צי גדול מציעה משאיות יד 2 למכירה מצבן יהיה בדרך כלל טוב. אלטרנטיבה נוספת היא לקנות משאית משומשת ישירות מהיבואנים – החברות הגדולות שמחליפות צי כל כמה שנים בדרך כלל משאירות את המשאיות המשומשות אצל היבואן ומקבלות זיכוי לרכישה של המשאיות החדשות. במצב כזה אפשר לבדוק את היסטוריית הטיפולים ובמקרים מסויימים אפילו לקבל אחריות חלקית על המשאית המשומשת.

איזה מותג כדאי לרכוש?

גם אחרי שהגדרתם בדיוק איזו משאית אתם צריכים, משאית רמסע יד 2, משאיות 12 טון יד שניה, משאית עם מנוף הרמה, משאית 7.5 טון יד 2 או משאית 10 טון יד 2, גם אז ההיצע עדיין מבלבל למדי ויש משאיות כאלו ממגוון רחב של מותגים. בין השאר, כדאי לבדוק את מידת הפופולאריות של מותג המשאיות בארץ שכן לא רק זו שזו מעידה (במידה מסויימת) על האיכות או על הכדאיות שלו, אלא שיהיה יותר קל לטפל במשאית כזו וגם למכור אותה בעתיד.

מגוון סוגי משאיות מרצדס לצרכים שונים עומדות במתחם כלמוביל

 

קחו בחשבון שלמותגים שונים יש גם רמות אמינות שונות ומחירי טיפולים וחלפים שונים – תחזוקה של משאית עולה לא מעט ומותג עם רמת אמינות גבוהה ופריסה רחבה של רשת מוסכים יקל עליכם בתפעול המשאית.

מאפיינים ספציפיים

בנוסף לפרמטרים הכלליים יש להתחשב גם בגורמים נוספים כמו למשל כוח המנוע וסוג תיבת ההילוכים. תוכלו למשל למצוא שתי משאיות רמסע למכירה יד 2 עם אותו משקל כולל אבל עם הספקי מנוע שונים, באותה מידה תוכלו למצוא שפע של משאיות 7.5 טון יד 2 אבל לכל אחת מהן תיבה שונה, ויש לכך השפעה על הביצועים, על צריכת הדלק ועל הנוחות לנהג.

זאת ועוד, משאיות רבות מדוגמות בהתאם לצורך המקורי של מי שרכש אותן כחדשות. במשאיות כבדות למשל תמצאו פעמים רבות קבינת שינה מפנקת שלא בטוח שאתם באמת זקוקים לה, ובמשאיות אחרות תגלו ציוד ספציפי כמו סרן מהוגה, בלם-מנוע חזק או מפרש כוח PTO שמותקן על הגיר. בדקו שאתם באמת זקוקים לכל האבזור שיש במשאית אותה בחרתם.

משאית מרצדס אקטרוס בצבע אדום - מבט על חזית וצד המשאית

נושא נוסף שיש לקחת בחשבון הוא נושא הבטיחות – ככל שהמשאית חדישה יותר כך היא תהיה בדרך כלל גם בטוחה יותר. בדקו אילו מערכות בטיחות מותקנות במשאית, זה חשוב לא רק לבטיחות אלא גם למידת העומס שיש על הנהג ויש לכך גם היבט כלכלי חשוב שכן מערכות בטיחות יכולות למנוע תאונות יקרות לתיקון וימי השבתה.

לסיכום, אם אתם מתכוונים לקנות משאית יד 2 ראשית בדקו אם יש באפשרותכם בכל זאת לרכוש משאית חדשה. אם התקציב אינו מאפשר זאת, הגדירו באופן מדוייק את הייעוד וכושר ההעמסה של המשאית שאתם זקוקים לה, השתדלו לרכוש מחברות גדולות שמתחזקות את הכלים שלהן באופן מקצועי או מרשתות הטרייד-אין של היבואנים ובשום אופן אל תוותרו על בדיקה מקיפה של כל המערכות המכניות במשאית – בהצלחה!

לאן ממשיכים מכאן?
נשמח לעמוד לרשותכם, בכל שאלה או בקשה.

ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם למדיניות הפרטיות

מאשר/ת קבלת פניות שיווקיות, מידע על מבצעים והטבות לרבות בדוא״ל /sms /ווטסאפ מקבוצת כלמוביל.

הפרטים מולאו בהצלחה
תודה שפנית אלינו, נחזור אליך בהקדם האפשרי