מגזין כלמוביל

שינוי פרדיגמה: ליסינג תפעולי לרכבי היסעים

ענף ההיסעים עדיין לא חזר לשגרה מלאה והמפעילים מתקשים להתמודד עם אי הוודאות – לכלמוביל יש פתרון לגידור הסיכונים עם עסקאות ליסינג תפעולי לרכבי היסעים

כתב: ד"ר חנן גולן
תצלומים: כלמוביל, מרצדס

המשק הישראלי טרם חזר לשגרה מלאה לאחר משבר הקורונה וענפים רבים כמו ענפי התיירות וההיסעים ממשיכים לסבול מירידה בביקוש ומחוסר וודאות. בעקבות כך, חברות רבות בתחום ההיסעים נאלצו לשקול מחדש את אופן הפעילות שלהם ולחשוב על דרכים חדשות לניהול העסק שלהם.

כלמוביל הובלה והיסעים היתה ערה למפנה הזה בשוק, ומזה כשנה היא מציעה מוצר חדש – עסקאות ליסינג תפעולי לרכבי היסעים. שוחחנו עם מנהל חטיבת ההיסעים בכלמוביל איציק תורג'מן כדי להבין מה עומד מאחורי המהלך הזה וכיצד הוא נותן מענה לתנאים החדשים בענף ההיסעים.

מה הביא אתכם להציע עסקאות ליסינג תפעולי לרכבי היסעים ומה כוללת עסקה שכזו?

"הפעילות שלנו בתחום הליסינג התפעולי לרכבי היסעים החלה באמצע שנת 2020 והיא הולכת ותופסת תאוצה. אנו מציעים עסקאות שכוללות בתוכן את כל מרכיבי אחזקת הרכב וכמובן גם את אלמנט המימון, ובעצם זה מביא למעבר מבעלות על רכב לתשלום על השימוש בו בלבד. זה מתחיל עם פקדון נמוך שחוזר בסוף התקופה, לאחר מכן הלקוח משלם תשלומים חודשיים קבועים שכוללים את כל מה שקשור לאחזקת הרכב: טיפולים, שבר, ביטוח, ורישוי, היתרון המרכזי עבור הלקוח הוא שהוא יודע להעריך בדיוק מה העלויות הכרוכות בהפעלת הרכב ויכול לחשב אפילו את העלות המדוייקת לקילומטר. כך, הוא בעצם מקטין משמעותית את אי הוודאות ומגדר את הסיכון שלו שכן העלות ידועה מראש".

"חשוב להבין שכשקונים רכב יודעים כמה משלמים עבורו במעמד הרכישה, אבל הלקוח לא יודע למשל באופן מדוייק מתי הוא יצטרך להחליף בלמים או מצבר וכמה זה יעלה לו, הוא גם לא יודע מה יהיה ערך הגרט – בעסקת ליסינג תפעולי כל הפינות הללו סגורות".

"עד לתקופת הקורונה לא היה ביקוש גבוה לעסקאות כאלו, אבל זה הולך ומשתנה. אנחנו חשים כל הזמן בגידול בביקוש והמוצר הזה הופך ליותר ויותר רלוונטי וגם לגיטימי כי רבים מסכימים שהעתיד הוא מעבר מבעלות לשימוש ויש שינוי תפיסה בתחום הזה ביחס לעבר. מהזווית שלנו, הגענו למסקנה שכלמוביל כחברה גדולה ומבוססת יכולה להציע ללקוחות את הפתרון הזה: יש לנו מרכזי שירות בפריסה ארצית וביטוח ומימון In House.זה נכון עבורנו להיות בתחום ולנצל עבור הלקוחות את כל היכולות שלנו".

אילו סוגי לקוחות פונים אליכם?

"פונים אלינו לקוחות מכל הסוגים, בעיקר כאלו קטנים ובינוניים אבל גם לקוחות גדולים מתחילים לבדוק את הנושא מתוך הבנה שמעבר לחכירה יכול להפחית את התשומות בעסק. אם יש לך למשל מרכזי שירות שאתה מתפעל ואתה מעסיק אנשים שדואגים לתיקונים, לחלפים ולניהול מו"מ על מחירים, הליסינג התפעולי מייתר את כל אלו. אנחנו בעצם לוקחים אלינו הרבה מהדברים שכיום הלקוח עושה וחוסכים לו הרבה מאוד בתקורות. אפילו מהזווית הצרה של הנהלת חשבונות – במקום עשרות חשבוניות על כל טיפול או החלפת צמיג יש חשבונית אחת חודשית שמרכזת את הכול".

"חברות היסעים עוסקות המון במו"מ עם מרכזי שירות, ברכישת חלפים, בתאונות ובימי השבתה, בליסינג תפעולי כל זה נחסך מהם. נכון, יש לזה עלות מן הסתם, אבל צריך להסתכל לא רק על עלות הרכב והעסקה, אלא על ההשפעה על העסק באופן כללי, על התשומות שנחסכות ועל התקורות שיורדות בעקבות כך. זה שינוי פרדיגמה, עוברים לשלם רק על השימוש וזה חוסך לא רק עלויות ישירות אלא גם הרבה מאוד עלויות עקיפות".

אתה יכול לתת דוגמה לחברות בתחום ההיסעים שבחרו בליסינג התפעולי של כלמוביל?

"עד היום חתמנו עסקאות עם חברות כמו קבוצת יחד, י.ח.ס הסעות, רן-שי, חנן מסיעי מעלה אדומים, מ.ק. הסעות וחברות נוספות. אנחנו חשים את הגידול בביקוש ומאמינים שיותר ויותר חברות בתחום יעשו את השינוי הפרדיגמטי ויעברו לליסינג תפעולי".

מה היתרונות הייחודיים של כלמוביל ביחס לחברות אחרות בתחום?

"אנחנו היינו הראשונים להציע ליסינג תפעולי לרכבי היסעים וגם היום אנחנו הגוף המרכזי בתחום. כרגע רוב הפעילות היא עם מרצדס ספרינטר על כל גרסאותיו, אבל יש לנו היצע מוצרים רחב מאוד ואנחנו מפתחים פתרונות לכל סוגי היישומים – אוטובוסים, מיניבוסים, וואנים, מוניות, מורי דרך. יש לנו פריסה ארצית של מרכזי שירות מקצועיים, יש לנו מימון וביטוח In House עם גמישות רבה יותר, יש לנו רשת טרייד-אין שמאפשרת לנו להתמודד עם הרכבים שחוזרים בסוף העסקה. בשורה התחתונה, אנחנו נותנים פתרון מלא ומעטפת שלמה ואיכותית, כולה מבית כלמוביל".

לאן ממשיכים מכאן?
נשמח לעמוד לרשותכם, בכל שאלה או בקשה.

ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם למדיניות הפרטיות

מאשר/ת קבלת פניות שיווקיות, מידע על מבצעים והטבות לרבות בדוא״ל /sms /ווטסאפ מקבוצת כלמוביל.

הפרטים מולאו בהצלחה
תודה שפנית אלינו, נחזור אליך בהקדם האפשרי