מגזין כלמוביל

רכב מסחרי: כל מה שצריך לדעת

צמד המילים "רכב מסחרי" טומן בחובו לא רק שימושיות גבוהה אלא גם בידול מרכב פרטי ופוטנציאל להטבות מיסוי משמעותיות – הנה כל מה שצריך לדעת

מהשיפוצניק, דרך מורה הדרך ועד לנהג האוטובוס וחברת ההובלה – אלו ועוד רבים אחרים זקוקים לרכב מסחרי לצורך עבודתם. זה יכול להיות טנדרון או טנדר, וואן גדול, אוטובוס או משאית, אבל יש לזכור שלצד השיקולים הפרקטיים של התאמה למשימה, ברכישת רכב עבודה ישנם גם שיקולי מיסוי כבדי משקל שיכולים לשנות באופן משמעותי את עלויות הרכב. מסיבה זו כדאי להיות בקיאים בסוגי הרכבים המסחריים הקיימים בשוק ובמאפיינים שלהם – להלן כל המידע שחשוב לדעת בבחירת רכב מסחרי.

לא רק שיקולים פרקטיים

בואו נניח שיש לכם עסק להתקנת מזגנים, שאתם מורי דרך או שיפוצניקים. בכל אחד מהמקרים תזדקקו לרכב מסחרי לצורך עבודתכם, אבל השאלה היא איזה רכב מסחרי כדאי לקנות? השיקול הראשון הוא שיקול פרקטי – האם הרכב מתאים למשימה שאתם מייעדים לו? האם יש בו מקום לציוד שלכם, לחומרים או לעובדים? האם יש בו מספיק מקומות ישיבה? התשובות לכל השאלות הללו ייקבעו באיזה רכב מסחרי תבחרו – זה יכול להיות טנדר, וואן או אולי טנדרון – כל אחד בהתאם לצרכים שלו. אך לצד השיקול הפרקטי, יש לקחת בחשבון גם שיקולי מיסוי, שכן יש הבדלים משמעותיים בין סוגי רכבים שונים, הבדלים שבסופו של דבר יכולים להתבטא בכסף רב.

מרצדס ויטו: גם מורי דרך זוכים להטבות מס, אבל שימו לב לאיזו קטגוריה משתייך הרכב שאתם קונים

רשות המיסים בישראל מתייחסת לרכב מסחרי בשונה מרכב פרטי, וכתוצאה מכך המיסוי עליו שונה בכמה פרמטרים: סוג הרכב משפיע על גובה מס הקנייה, על החזר המע"מ ברכישה, על ניכוי התשומות, הכרה בהוצאות והחזר מס על הבלו. לכל אלו יש כאמור השפעה ניכרת על העלות של רכישת הרכב ועל האחזקה שלו.

מה זה רכב מסחרי?

תקנות משרד התחבורה מחלקות את סוגי הרכבים המיובאים לישראל לכמה וכמה קטגוריות. הקטגוריה הראשונה מכונה M והיא מתייחסת לרכבי נוסעים, כאלו שתוכננו, נבנו ויועדו להסעת נוסעים. קטגוריה M מתחלקת לשלוש,רכב המשתייך לתת-קטגוריה M1 הוא רכב שבו עד 8 מושבים נוסף לנהג ומשקלו הכולל עד 3.5 טון, למשל רכב פרטי, מונית או מיניוואן. לקטגוריה M2 משתייכים רכבים שבהם יותר מ-8 מושבים נוסף למושב הנהג ומשקלם הכולל עד 5 טון, כמו מיניבוס למשל. קטגוריה M3 כוללת רכבים עם יותר מ-8 מושבים בנוסף לנהג ומשקל כולל של 5 טון ומעלה, כמו אוטובוס למשל.

קטגוריית N מתייחסת כבר לרכבים שתוכננו להובלת טובין וברישיון שלהם מצוין שהם רכבי עבודה. רכב מסוג N1 הוא רכב מסחרי במשקל כולל של עד 3.5 טון, N2 בין 3.5-12 טון ו-N3 מעל 12 טון. קטגוריה זו מתייחסת לרכבי משא והובלה, החל בטנדרונים וכלה במשאיות כבדות.

חשוב לציין כי קיימים דגמים שמשתייכים ליותר מקטגוריה אחת – מרצדס ספרינטר למשל ניתן לרכוש בתצורה למוגבלי ניידות המשתייכת לקטגוריית M1, ואילו גרסאות כבדות יותר להובלה משתייכות לקטגוריית N2.

רכב מסחרי מוכר במס

הגורם המרכזי שמשפיע על מיסוי הרכב בישראל הוא משקלו, אך עם זאת במקרים מסויימים גם רכבים מקטגוריות M ו-N1 זוכים להטבות מס. בכל הקשור למס קנייה, מס הקנייה של רכב במשקל של עד 3.5 טון הוא 83% ואילו בין 3.5-4.5 טון מס הקנייה יורד ל-72% – על רכבים במשקל כולל של יותר מ-4.5 טון אין מס קנייה כלל.

פרט למס הקנייה המופחת, רכב מסחרי במשקל העולה על 3.5 טון מאפשר ניכוי מס תשומות והחזר מע"מ, שעשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים. החזר המע"מ רלבנטי גם לרכבים המשתייכים לקטגוריה M או N1 במידה ומדובר ברכבים המשמשים לצורכי ייצור הכנסה, כמו במקרה של רכב ללימוד נהיגה, להסעת נוסעים, רכב סיור וכיוב'.

מרצדס ספרינטר: לגרסאות המשקל השונות יש השפעה גם מבחינת רשויות המס

מלבד ניכוי מס התשומות בגין הרכישה, גם ההוצאות השוטפות (דלק, אחזקה, טיפולים) בגין הרכב המסחרי מותרות בניכוי מס כמו כל הוצאה אחרת המשמשת לצורך פעילות עסקית וזאת בניגוד לרכבים פרטיים עם שימוש מעורב פרטי ועסקי, בהם מותר לנכות רק שני שלישים או רבע משיעור המע"מ על הוצאות שוטפות. תחום נוסף שבו יש הבדל מבחינת המיסוי הוא גם בהכרה על הפחת, אשר משתנה בהתאם לסוג הרכב.

הקלת המס האחרונה מתייחסת להחזר על מס הבלו המוטל על הדלק. במקרה זה, ניתן לקבל החזר על הבלו ברכב מסחרי שמשקלו בין 4.5-10 טון, רכב מסחרי מעל 10 טון או יותר לבעל רישיון מוביל, אוטובוס במשקל מעל 5 טון, מונית או אוטובוס ציבורי זעיר.

לעשות את החישוב

לרכב מסחרי אם כן יש יתרונות מהותיים לא רק מבחינה פרקטית אלא גם מבחינת מיסוי ועלויות תפעול ולכן כשמתכננים רכישה של רכב עבודה יש לקחת גם את המשתנים הללו בחשבון.

השיפוצניק מתחילת הכתבה למשל יכול לבחור ברכב פרטי, ברכב מסחרי או ברכב מסחרי במשקל של יותר מ-4.5 טון – כל בחירה עם המשמעויות הנלוות לה. רכב מסחרי קטן יכול אולי להיות זול יותר לרכישה, אבל גרסה כבדה יותר שלו עשויה להיות משתלמת יותר כלכלית בחישוב הכולל.

כמובן שכשחושבים על רכב מסחרי למכירה יש גם אפשרויות נוספות כמו ליסינג מסחרי או רכב מסחרי יד 2, גם כאן יש לקחת בחשבון את שיקולי המיסוי. בשורה התחתונה, לפני רכישה של רכב עבודה חשוב לבדוק לאיזו קטגוריה הוא משתייך ואילו יתרונות או חסרונות יש לו מבחינת רשויות המס. גם לאחר שמצאתם רכב מסחרי שמתאים לכם מבחינה פונקציונלית, במקרים רבים תגלו שלבחירה שלכם יש השלכות כלכליות ושכדאי לבחור בגרסה שונה של אותו רכב וליהנות מהטבות מס ומעלויות תפעול נמוכות יותר.

לאן ממשיכים מכאן?
נשמח לעמוד לרשותכם, בכל שאלה או בקשה.

ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם למדיניות הפרטיות

מאשר/ת קבלת פניות שיווקיות, מידע על מבצעים והטבות לרבות בדוא״ל /sms /ווטסאפ מקבוצת כלמוביל.

הפרטים מולאו בהצלחה
תודה שפנית אלינו, נחזור אליך בהקדם האפשרי