מגזין כלמוביל

סוגי אוטובוסים בישראל

אילו סוגי אוטובוסים יש בישראל, מה ההבדל בין אוטובוס כניסה נמוכה לאוטובוס רצפה נמוכה וכמה נוסעים נכנסים למיניבוס? קבלו סקירה מהירה של סוגי האוטובוסים בישראל

ככל שהגודש והצפיפות בכבישים מתגברים, כך עולות חשיבותן של חברות ההיסעים והתחבורה הציבורית. תחום ההיסעים גדול ומגוון, ויש בו היצע גדול מאד של רכבי היסעים, מיניבוסים, מידיבוסים ואוטובוסים – להלן סקירה שתעשה לכם סדר ותבחין בין סוגי האוטובוסים השונים הקיימים בישראל וההבדלים ביניהם.

תחבורה ציבורית וכל השאר

האבחנה הראשונה והמרכזית בין סוגי האוטובוסים בישראל היא בין אלו שמיועדים לתחבורה ציבורית ואלו שמיועדים להסעות מסוגים שונים. בתוך פלח האוטובוסים שמיועדים לתחבורה ציבורית, ההיצע מתחלק לאוטובוסים עירוניים ובין-עירוניים. הקטנים שבהם מכונים "אוטובוס ציבורי זעיר" והם למעשה וואנים גדולים או מיניבוסים, בדרך כלל עם מקום לעד 19 נוסעים עם מדריך ונהג. הם מצויידים בדלת מקבילית לכניסה קלה, במספר קו, שילוט וכיוב'.

אוטובוס עירוני הוא בדרך כלל אוטובוס באורך 12 מטרים ואחד המאפיינים של אוטובוסים אלו היא רצפה נמוכה בגובה המדרכה שמקלה על העלייה לאוטובוס. ישנם אוטובוסים בעלי רצפה נמוכה שבהם כל רצפת האוטובוס היא בגובה זהה, ולעומתם יש אוטובוסי כניסה נמוכה שבהם החלק הקדמי של האוטובוס הוא בגובה המדרכה ובהמשך האוטובוס לקראת חלקו האחורי יש מספר מדרגות שמובילות למושבים באזור מוגבה יותר.

סוג נוסף של אוטובוסים לתח"צ הוא אלה המפרקיים, כדוגמת המטרונית בחיפה. אלו אוטובוסים באורך כולל של כ-18 מטרים הבנויים משני חלקים שמחוברים ביניהם על ידי מפרק גמיש ומסתובב. היתרון שלהם הוא תפוסה גבוהה יותר של נוסעים.

לצד האוטובוסים העירוניים ישנם אוטובוסים המיועדים להסעות בין-עירוניות. גם כאן האורך הכולל הוא בדרך כלל של 12 מטרים, עם 51 מושבים. האוטובוסים הללו גבוהים יותר על מנת לאפשר מקום לתאי מטען, והם גם מצוידים ביחידות הנעה שונות המתאימות למרחקים גדולים ולמהירויות גבוהות יותר.

בנוסף לאוטובוסים המיועדים לתח"צ ישנם אוטובוסים תיירותיים המכונים אוטובוסי Coach. הם דומים לאוטובוסים להסעות בין-עירוניות, אבל בדרך כלל גבוהים אף יותר, עם תאי מטען נדיבים ורמות אבזור ופאר גבוהות יותר. הם נוחים, בטיחותיים ומיועדים למגוון רחב של הסעות, בעיקר בתחום התיירות. להסעות בתחום התיירות קיימים גם מידיבוסים – אוטובוסים באורך של כ-10 מטרים עם סדר גודל של כ-34 מקומות ישיבה.

האוטובוסים של כלמוביל

לכלמוביל היסעים היצע גדול של מיניבוסים ואוטובוסים, לכל תחומי ההיסעים. הראשון בהיצע הוא מרצדס ספרינטר, הדגם המוביל בתחום ההיסעים בישראל. זהו דגם וורסטילי במיוחד שמתאים לשימוש כאוטובוס ציבורי זעיר, כרכב היסעים, מיניבוס או רכב להסעות מיוחדות. הספרינטר מוצע עם מקום ל-14, 16, 19 ואפילו 23 נוסעים! הספרינטר מתאים להסעות עירוניות בגרסה נמוכת כניסה, וכן להסעות בינעירוניות. הוא פופולרי מאוד גם כמיניבוס תיירותי וניתן לדגם אותו כרכב הסעות מפואר ומאובזר.

בהיצע האוטובוסים כלמוביל מציעה את שלדת מרצדס OC500 האיכותית והמוכחת, במגוון רחב של תצורות בהתאם ליישום. ליישומי תח"צ עירוניים, מוצעת ה-500OC עם מרכב מתוצרת חברת מרכבים (דגם פיוניר LE), או – מתוצרת חברת הארגז (דגם אפסילון LE). להסעות בין-עירוניות מוצעים דגמי ברק/דיאמונד של הארגז או מרס של מרכבים – על בסיס אותה שלדה. חידוש מרכזי שוודאי יהפוך לפופולרי יותר ויותר בתקופה הקרובה הוא האוטובוס החשמלי העירוני של מרצדס eCitaro. אוטובוס מתקדם זה שזוכה להצלחה רבה בשוק האירופי נמצא כבר היום במבחנים אצל חברות תח"צ גדולות בישראל.

לתחום ההיסעים התיירותיים מציעה מרצדס את הקייטאנו האיכותי עם מקום ל-55 נוסעים, מנוע מרצדס 394 כוחות סוס ומפרט עשיר. מי שחושק באוטובוס תיירותי ברמה הגבוהה ביותר יכול לבחור באיריזאר i6 המפואר, מרכב איכותי מתוצרת אירופית ומקום ל-51-64 נוסעים.

מוצר נוסף של כלמוביל היסעים הוא האוטובוס הממוגן – אוטובוס בין-עירוני על בסיס שלדת OC500 עם חבילת מיגון מקיפה ומנוע חזק במיוחד עם 428 כוחות סוס.

ההיצע של כלמוביל היסעים הוא כאמור מקיף, וכולל אוטובוס ציבורי זעיר למכירה, מיניבוס למכירה ומגוון רחב של אוטובוסים לכל סוגי היישומים בשוק ההיסעים.

לאן ממשיכים מכאן?
נשמח לעמוד לרשותכם, בכל שאלה או בקשה.

ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם למדיניות הפרטיות

מאשר/ת קבלת פניות שיווקיות, מידע על מבצעים והטבות לרבות בדוא״ל /sms /ווטסאפ מקבוצת כלמוביל.

הפרטים מולאו בהצלחה
תודה שפנית אלינו, נחזור אליך בהקדם האפשרי